EKO design nowoczesne trendy

Eko design to trend wyposażenia wnętrz zyskujący na popularności. Cechuje się zastosowaniem materiałów pochodzących z recyclingu, oraz tych naturalnych przyjaznych środowisku.
Ważne aby etapy wytworzenia produktu były proekologiczne. Przecież należy myśleć o produkcie w kontekście całego procesu jego tworzenia – od zakupu surowca, przez wytwarzanie i wykorzystanie gotowego produktu. W artykule: Proekologiczna pracownia Bohusz, opisałem konkretne działania w tym kierunku w swojej pracowni.
Ekologiczny design w pracowni Bohusz
Rozważne, świadome i odpowiedzialne rękodzieło – to podstawowe założenia ekologicznego designu w mojej pracowni Bohusz.
Przykładem są prezentowane miski i półmiski wykonane z drewna. Wspomniane wyroby wytwarzam ręcznie z drewna, na tokarce.
Miski drewniane, ręcznie toczone w różnych kształtach i kolorystyce.
Użytkowe dekoracje z drewna jako proekologiczne wyposażenie wnętrz do Twojego domu.
Ozdobne szkatułki drewniane

Szkatułki drewniane w kilkunastu wzorach, jako dekoracje użytkowe do wnętrz. Doskonale komponują się z stylistyką EKO design. Toczone ręcznie z szlachetnego drewna egzotycznego meranti i melunak.
Świadomość ekologiczna klienta
Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej zwiększa się zapotrzebowanie na przedmioty łączące w sobie nie tylko dobry design i praktyczność, ale także troskę o środowisko naturalne. Coraz częściej zagadnienie to dotyczy także materiałów.
Połączenie ekologicznej myśli i nowoczesnego wzornictwa wcale nie musi być skomplikowane. Zdecydowanie wiodą proste wzory z naturalną, stonowaną strukturą drewna. Takie wymogi spełnia kolekcja misek i półmisków Smart. Wzornictwo i wysoka jakość wykończenia, to atuty tej kolekcji.
Zgodnie z trendem Eko design, wykonuje barwione loftowe miski bukowe, które zgrupowane są w kolekcji Pik.
Bukowe miski fraktalne Lichtenberg
To nowość w mojej pracowni, planowana na 2022 rok. Zasadniczo przypadkowy, naturalny proces, który powoduje powstanie skomplikowanych wzorów fraktalnych. Wzory przypominają neuronalne dendryty, drzewa, delty rzek, błysk pioruna i inne naturalne fraktale.
Ten efekt naturalnie wypalonych wzorów, przepływającej energii elektrycznej wysokiego napięcia przez drewno.
Obrazy wypalone w drewnie w różnych naturalnych kształtach.
Uzyskane efekty Lichtenberga, zależne są od doświadczenia wykonawcy i jakości maszynki do wypalania.
Spalanie drewna Lichtenberg, to proces samoczynny z delikatnym wpływem wykonawcy. Można go nazwać intuicyjną pirografią.
Kominek ekodesing w salonie
Projekt ekodesign, to również przepisy dotyczące kominków, traktowanych jako miejscowe ogrzewacze pomieszczeń. Ścisłe przepisy określają ekologiczne parametry spalania, tych urządzeń grzewczych spalających suche drewno.
Ecodesign, w Polsce popularny jako ekoprojekt, określa czyste spalanie i przyjazne przekazywanie ciepła z kominka do salonu.
Kominek ciepły stabilizujacy temperaturę w pomieszczeniu, to idealne rozwiązanie proekologiczne. Ciepło z kominka nie jest marnowane, magazynuje się w jego obudowie wykonanej z płyty kominkowej AkuPlate.
Grupa owo.pl oprócz wyrobów z drewna toczonego, produkuje materiały do wykonania ciepłej zabudowy wkładu kominowego, zgodnego z przepisami ekoprojektu obowiązującego w Polsce. Sytemowe materiały, opisane są na stronie firmowej.
EKO design to stylistyka wyposażenia wnętrz określająca, życie w zgodzie z naturą.
Jak zbudować przyjazny kominek?
Przyjazny ciepły kominek który akumuluje ciepło i nie przegrzewa salonu. Etapy budowy są proste. Na filmie pokazujemy budowę z akumulacyjnych płyt kominkowych AkuPlate.
Projekty ekologiczne zakładają oszczędzanie ciepła. Dlatego nie jest wskazane składanie kominka z płyty izolacyjnej. Taki kominek może przegrzać salon, ciepło wtedy wyrzucane jest na zewnątrz budynku, przez wentylacje.