Drewno egzotyczne Meranti

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Drewno egzotyczne Meranti

Cechy drewna Meranti

Drewno egzotyczne Meranti, wykorzystuje w mojej pracowni – drewno toczone Bohusz,  od 2019 roku.

Meranti jest drewnem różnorodnym, występujacym w kilku odmianach. Dostępne w wielu kolorach, m.in. w odcieniu różowego brązu, ciemnego brązu, żółci, czerwieni i oliwki. Może być podobny do mahoniu – zwłaszcza odmiana Red Meranti. W swojej strukturze posiada części stałe, co czyni go odpornym na uszkodzenia.

Średna gęstość suchego drewna to 500 kg/m³. Wykazuje dużą odporność na warunki zewnętrzne i grzyby.

Toczenie drewna meranti

Meranti to drewno stosunkowo miękkie. Każda kolejna ciemniejsza odmiana jest twardsza. Wymaga wprawy od osoby toczącej. Właściwego rozplanowaia każdego etapu obróbki na tokarce do drewna. Szczególnie proszę zwrócić uwagę, aby dłuta tokarskie były bardzo ostre.

Klejonka meranti, lubi pozytywnie zaskakiwać. Na przykładzie nowych projektów świecznika, z drewna klejonego z kilku odmian meranti.

Drewno Meranti wyroby

W swojej pracowni rękodzieła, z drewna meranti wytwarzam od dawna, wazony i pojemniki drewniane. Stosuję klejonkę.

W styczniu 2021 roku opracowałem wstępny projekt miski. Miski z drewna meranti po olejowaniu bezbarwnym olejem tungowym, będą miały ciemny kolor.

Miski z drewna meranti

Finalny wygląd miski owal z klejonego drewna meranti. Tak wygląda końcowy wyrób z tego surowca. Pokazana miska jest olejowana bezbarwnym olejem tungowym.

Cena tej miski wynika z ceny surowca.

Etapy toczenia

W galerii, zdjęcia z etapów toczenia miski, z klejonki drewna egzotycznego meranti. Rękodzieła z pracowni: drewno toczone Bohusz

Kilka zdjęć demonstrujących, proces toczenia konkretnego modelu miski. Jako surowiec wykorzystałem przygotowaną klejonkę trzywarstwową z egzotycznego drewna meranti. Na prezentowanych zdjęciach można zauważyć, na przykładzie klejonki, jak różnorodne jest to drewno.

Zdjęcia pochodzą z mojej pracowni: drewno toczone Bohusz w Krzeszowicach.

Ostatnie artykuły
Nowe wyroby
Bohusz - Bogusław Kurdziel

Autor: Bohusz

Pracownia – drewno toczone. Autor (twórca) wszystkich wyrobów drewnianych i publikacji w dziale poradnik.